Regulacja okien – zmiana trybu z letniego na zimowy i odwrotnie

Strona głównaWiadomościInformacjeRegulacja okien - zmiana trybu z letniego na zimowy i odwrotnie

Czy wiesz, że przez nieszczelne okno może uciec aż do 25% energii przeznaczonej na ogrzewanie domu?

Wraz z jesienią nadszedł spadek temperatur. I choć do zimy zostało jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zaplanować sezonową regulację okien i sprawdzenie ich stanu technicznego. Lepiej zrobić to zanim poczujemy powiew wiatru z nieszczelnego okna.  Polecamy więc zadbać o odpowiednią regulację, która jest bardzo prosta i wcale nie wymaga wzywania specjalistycznego serwisu.

TRYB LETNI/ZIMOWY
Możemy samodzielnie zmienić tryb docisku uszczelki z letniego na zimowy i odwrotnie. W trybie zimowym skrzydło maksymalnie przywiera do ramy, co powoduje zredukowanie utraty ciepła. Natomiast w trybie letnim luzujemy docisk uszczelki, dzięki czemu do pomieszczenia przenika świeże powietrze.

JAK ZMIENIĆ TRYB LETNI NA ZIMOWY I ODWROTNIE?
W odpowiedzi na to pytanie pomogą udostępnione przez nas zdjęcia.
Zmiana trybu polega na zmianie ułożenia niewielkiego elementu, jakim jest rolka regulująca widoczna na zdjęciu. Należy ją przestawić o 90 stopni. Poprzez ten drobny zabieg zmieniamy docisk uszczelki.
Tryb zimowy występuje, gdy rolka (bolec) ustawiona jest grubszą stroną do uszczelki. W ten sposób należy ustawić wszystkie rolki występujące w oknie (jest ich kilka).
Nie należy się przejmować, jeżeli po zmianie trybu na zimowy, klamka zaczyna nieco ciężej pracować. Tak zazwyczaj dzieje się po dociśnięciu skrzydła do ramy okna.

 

Więcej artykułów ―